Olej arganowy – do jakich włosów?

Olejek arganowy jest bardzo popularnym olejem kosmetycznym, chętnie wykorzystywanym głównie  do pielęgnacji włosów. Szybko się wchłania, ma delikatny, przyjemny zapach i dobrze kondycjonuje włosy, nawilżając i dogłębnie odżywiając kosmyki. Zabezpiecza włosy i skórę głowy przed urazami mechanicznymi, z tego względu jest stosowany jako wzmocnienie włosów przed suszeniem ich, prostowaniem prostownicą lub kręceniem za pomocą gorącej lokówki. Olej arganowy zabezpiecza ponadto włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i przed mrozem. Zadba o skórę głowy, równoważąc poziom sebum wytwarzanego na jej powierzchni. Olej arganowy posiada również właściwości odmładzające. Zapobiegnie przedwczesnemu siwieniu włosów i sprawi, że pukle przestaną wypadać. Nie bez powodu olejek arganowy nazywany jest „żelazkiem na zmarszczki” – regularnie stosowany potrafi je spłycić i zapobiec powstawaniu nowych. Kobiety, które pragną zapuścić włosy, również chętnie sięgają po olej arganowy. Przyspiesza on bowiem wzrost włosów przez zdolność wnikania do wnętrza cebulek włosowych i wzmacnianie ich. Zdrowe cebulki włosowe usprawniają wzrost mocnych kosmyków.

Jak widać – olejek arganowy ma same zalety. Jest ponadto naturalny, więc nie powoduje uczuleń, a jego stosowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Nie zniszczy on włosów, ponieważ nie zawiera parabenów, silikonów ani żadnych składników chemicznych mogących zakłócać pracę skóry głowy oraz zaburzać strukturę naszych włosów.

Kolejną niewątpliwą zaletą olejku arganowego jest to, że ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych pasuje niemal do każdych włosów. Zawiera on bowiem prawie 50% kwasu oleinowego, z grupy omega – 9 (jego cząsteczki pasują do włosów średniostopowych), oraz około 36% kwasu linolowego z grupy omega – 6 (jego cząstki idealnie wpasują się we włosy o wysokiej porowatości).

Włosy o średniej porowatości ma większość ludzi na świecie – są to bowiem włosy, które plasują się pomiędzy zdrowymi, grubymi i ciężkimi włosami o niskiej porowatości, a zniszczonymi, cienkimi puklami, które są matowe szorstkie i łamliwe (ich porowatość jest wysoka). Bardzo często bywa tak, ze włosy średnioporowate miewają gorszą kondycję na końcówkach włosów (są one o wiele bardziej przesuszone, zniszczone i matowe). Olejek arganowy – ze względu na proporcjonalną ilość kwasów tłuszczowych o różnym rozmiarze cząstek potrafi się zatem dopasować zarówno do włosów średnioporowatych, jak i nieco bardziej zniszczonych włosów o niskiej porowatości (i mocniej rozchylonych łuskach). Z tego względu staje się produktem niemal uniwersalnym – wystrzegać się go powinny jedynie panie o niskoporowatych, zdrowych włosach, ponieważ cząsteczki olejku arganowego mogą przeciążyć ten rodzaj włosów.